Bractwo „Straży Honorowej” Najświętszego Serca Pana Jezusa

Przewodnicząca - Genowefa Kudłacik

Kult Serca Jezusowego rozwinął się we Francji w XVII w., w związku z objawieniami w Pary le Monial (1676 r.). Do Polski został wprowadzony przez wizytki pod koniec XVII w. Doprowadziło to nie tylko do rozwoju kultu Serca Jezusowego, lecz także do rozwoju Bractwa Serca Jezusowego. Pierwsze takie bractwo powstało w Warszawie ok. 1715 r., później - w Krakowie. Do bractwa należały znane osobistości świeckie i duchowne. Oba bractwa rozwijały kult Serca Jezusowego przez wydawanie książek religijnych oraz specjalne nabożeństwa i modlitwy. Z tych lat pochodzi zwyczaj indywidualnego i zbiorowego poświęcania się Sercu Jezusowemu. Wyrazem czego było umieszczanie w nowych modlitewnikach bractwa litanii do Najświętszego Serca Jezusowego.

Na terenie dekanatu strzeleckiego, Dekretem Kurii Administracji Apostolskiej w Gorzowie Wlkp. z dnia 30 kwietnia 1948 r., w parafii p. w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Starym Kurowie, erygowano Bractwo „Straży Honorowej” i agregowano go z Arcybractwem w Krakowie. Dyrektorem Bractwa mianowano ks. dziekana Michała Rozlepiło.

Z zachowanego w Archiwum Parafii spisu wynika, że w 1980 r. do Bractwa należało 37 członków i  w 1992 r. liczyło 29 członków.

Bractwo „Straży Honorowej” w parafii p. w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Starym Kurowie kultywuje kult Serca Jezusowego. W każdy I piątek miesiąca członkowie gromadzą się w świątyni parafialnej na godzinną adorację Najświętszego Sakramentu, prowadzą wspólne modły, śpiewają pieśni i litanię do Najświętszego Serca Jezusowego;  uczestniczą w Mszy św., którą zamawiają w swojej intencji: za zbawienie zmarłych członków „Straży Honorowej " i błogosławieństwo Boże dla żyjących.